Aktuality

Školní rok 2008/2009

Hledáme

Učitele pro výuku odborných předmětů oboru elektro

Učitele odborného výcviku pro obor elektro

Více zde »Informace pro žáky a rodiče

Podrobnosti o školním roce 2008/2009 najdete zde »ubytování
Úvodní stránka arrow O nás    arrow Zvuková technika arrow Mastering
Mastering Tisk
MASTERINGEM rozumíme konečnou - finální úpravu nahrávky - tedy veškeré úkony, které následují po smíchání a předcházejí vytvoření tzv. MASTERU - originálního nosiče, z něhož se - ať již lisováním, vypalováním nebo jiným způsobem - vyrábějí kopie ( CD, DVD, MC, …).

A25_DSC00396.jpg MASTERING je velmi jemný a citlivý proces, který může nahrávku výrazně vylepšit, ale také poškodit, proto je zapotřebí věnovat této závěrečné fázi nahrávání patřičnou pozornost a čas.
Smyslem MASTERINGU je zejména dynamické a frekvenční vyrovnání nahrávky - jak jednotlivých skladeb vůči sobě, tak i stanovení celkové dynamické hladiny CD jako takového. I tady platí, že jednotlivé hudební styly vyžadují při tomto procesu odlišný přístup.

Při masteringu hraje velmi důležitou úlohu celková dynamická komprese, ale musíme brát v úvahu, že různé hudební žánry „snesou“ její různou míru a množství. U rockové hudby bývají dynamické rozdíly (např. u bicích) spíše nežádoucí, naopak hudbu vážnou si neumíme bez dynamických změn vůbec představit a její celkový dynamický rozsah musí být tedy v plné míře zachován. Proto např, CD dechové hudby nebude hrát stejně „nahlas“ jako CD rockové či metalové skupiny.

Výsledkem kvalitně provedeného masteringu je tedy komplexně a vyrovnaně znějící nahrávka s dobře a citlivě upravenými začátky a konci (fade-in, fade-out), definovanými mezerami mezi jednotlivými skladbami (tracky), nahrávka respektující povahu a žánr hudby a víceméně zachovávající poměry nástrojů určené mixáží. Žádná skladba by neměla z celkově masterované kompilace frekvenčně ani dynamicky vyčnívat, CD by mělo působit dojmem jednolitého celku a posluchač by tedy neměl mít během poslechu potřebu frekvenčně či dynamicky upravovat hladinu zvuku.

MASTERING „u nás“ probíhá softwarově v PC za použití speciálních programů a plug-inů. Jako jistě každé nahrávací studio, i my máme již mnoho svých zavedených a ověřených postupů, které neustále zdokonalujeme a obohacujeme o nové zkušenosti. Naším prvořadým cílem je kvalitně odvedená práce - tedy dobře a moderně znějící nahrávka.
 

Stráky vyrobila a provozuje firma IT Profi s.r.o.   (Joomla powered. GNU/GPL licensed)